Nowa strona

WIZYTA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM

parlament-130 listopada 2016 roku 30-osobowa grupa uczniów naszej szkoły miała okazję obserwować obrady sesji Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Na środowe popołudnie, tuż po szkole belgijskiej zostaliśmy zaproszeni przez Pana europosła Zdzisława Krasnodębskiego. Pan profesor w krótkiej prelekcji wprowadził nas w zakres działań tejże instytucji oraz jego własnej pracy.

parlament-2Spotkanie było także okazją do wspólnego obejrzenia filmu z wycieczki do Wilna, zrealizowanego przez uczestniczki , który w zabawny sposób ją podsumował. Towarzyszyła nam asystentka Pana profesora, Pani Magda Dymowska. Na balkonie sali obrad przeznaczonym dla wizytujących ujrzeliśmy wiele osób mówiących różnymi językami.

parlament-3Przyglądając się obradom słuchaliśmy w słuchawkach symultanicznego tłumaczenia na język polski. Sesja zdjęciowa przy kolorowych flagach państw członków Unii Europejskiej zakończyła naszą wizytę. Dziękujemy także Panu Krzysztofowi Uchańskiemu za zorganizowanie naszej wizyty.

Bruksela czyta na głos - projekt “Brussels reads aloud”

czytanie-2W brukselskich bibliotekach trwa projekt czytania na głos w różnych językach świata.

Dyrekcja biblioteki w dzielnicy Jette zaproponowała naszej nauczycielce Elżbiecie Krzyśce-Sels organizację w dniu 23 listopada 2016 roku, dwujęzycznego spotkania czytelniczego oraz warsztatów literackich.

W spotkaniu tym wzięli udział uczniowie klas 5a i 6d z SPK im. J. Lelewela przy Ambasadzie RP w Brukseli i rodzice, którzy wspaniale zadbali o polską atmosferę oraz belgijska młodzież.

czytanie-3Wysłuchaliśmy tekstu książki Joanny Chmielewskiej pt. "Pamiętnik Blumki".

Tekst w języku polskim został pięknie odczytany przez naszą byłą uczennicę – Stasię.

Młodzież belgijska miała okazję usłyszeć jak brzmi nasz język ojczysty, nauczyć się poprzez zabawę podstawowych zwrotów polskich i zapoznać z cząstką naszej kultury.

Aby uświetnić spotkanie, nauczycielka zaprosiła korespondentkę Radia RMF FM Katarzynę Szymańską-Borginion, która podczas warsztatów opowiadała o pracy dziennikarza oraz odpowiadała na pytania uczniów. Zainteresowanie tematem było ogromne. Pani Kasia przygotowała również krótką audycję radiową na temat naszego spotkania:

Jesteśmy bardzo wdzięczni, że przyjęła nasze zaproszenie.

czytanie-4Wychowawczyni klas zorganizowała dwujęzyczne warsztaty literackie, dzięki którym uczniowie i goście mieli możliwość zagłębienia się w świat wartości doktora Korczaka oraz troski i radości jego podopiecznych.

Mamy nadzieję, że spotkanie to długo pozostanie w naszej pamięci i zaowocuje dalszą współpracą ze środowiskiem belgijskim

Wycieczka do Wilna

orpegW dniach 24- 27 września 2016 r. grupa uczniów naszej szkoły miała okazję zwiedzić Wilno i okolice. Wyjazd był nagrodą za udział w konkursie o Joachimie Lelewelu, patronie naszej szkoły. Pomysłodawcą konkursu był pan profesor Zdzisław Krasnodębski, poseł do Parlamentu Europejskiego. Nagrody rzeczowe w niższych kategoriach wiekowych otrzymali uczniowie z jego rąk podczas święta szkoły, w czerwcu 2016. Najstarsze uczestniczki konkursu odbyły miesięczne staże w Parlamencie Europejskim.

Dzień Nauczyciela

IMG 3788 -BW dniu 14 października 2016 przedstawiciele grona pedagogicznego SPK im. J. Lelewela na zaproszenie Ambasadora RP oraz Konsula Generalnego uczestniczyli w spotkaniu polskich nauczycieli w dniu ich święta w salonach Ambasady w Brukseli. W czasie spotkania, na które przybyli nauczyciele ze Szkolnych Punktów Konsultacyjnych, ze Szkoły Europejskiej oraz polskich szkół społecznych na terenie Belgii, głos zabrał pan Ambasador, który odczytał list Prezydenta RP i Prezydentowej do nauczycieli polonijnych. Pan Ambasador wraz z panem Konsulem podziękowali nauczycielom za ich sumienną pracę edukacyjną i wychowawczą.

• LisKoziel 007.png
  • LisKoziel 086.png