Nowa strona

Spotkanie klas starszych z organizatorem konwojów humanitarnych do Polski, członkiem "Solidarności" i uczestnikiem protestów w czasach PRL-u

P128059028 stycznia gościliśmy w naszej szkole Pana Fransa Deprinsa, który od 1986 roku organizuje konwoje humanitarne do Polski, jest on członkiem Solidarności i uczestniczył w protestach w latach '80. Jest miłośnikiem kultury polskiej i bardzo ceni Polaków jako naród, który umiłował sobie wolność. W 1986 roku założył stowarzyszenie, które do dziś pomaga dzieciom ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Częstochowie.

P1280604bisW 2016r. Pan Frans Deprins otrzymał specjalne wyróżnienie od Pana Ambasadora Artura Harazima za wieloletnią bezinteresowną pomoc Narodowi Polskiemu. Młodzież klas starszych miała okazję wysłuchać opowieści świadka historii, obejrzeć zdjęcia z czasów PRL-u oraz inne pamiątki z tych czasów.

Ślubowanie klas pierwszych

10 grudnia 2016 r. w SPK im. Joachima Lelewela w Brukseli odbyła się podwójna uroczystość: ślubowanie uczniów klas pierwszych i przekazanie sztandaru dla szkoły.

Sztandar Szkoły

Podczas uroczystości pasowania pierwszoklasistów na uczniów w dniu 10 grudnia 2016 r. szkoła otrzymała wspaniały dar – sztandar.

WIZYTA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM

parlament-130 listopada 2016 roku 30-osobowa grupa uczniów naszej szkoły miała okazję obserwować obrady sesji Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Na środowe popołudnie, tuż po szkole belgijskiej zostaliśmy zaproszeni przez Pana europosła Zdzisława Krasnodębskiego. Pan profesor w krótkiej prelekcji wprowadził nas w zakres działań tejże instytucji oraz jego własnej pracy.

parlament-2Spotkanie było także okazją do wspólnego obejrzenia filmu z wycieczki do Wilna, zrealizowanego przez uczestniczki , który w zabawny sposób ją podsumował. Towarzyszyła nam asystentka Pana profesora, Pani Magda Dymowska. Na balkonie sali obrad przeznaczonym dla wizytujących ujrzeliśmy wiele osób mówiących różnymi językami.

parlament-3Przyglądając się obradom słuchaliśmy w słuchawkach symultanicznego tłumaczenia na język polski. Sesja zdjęciowa przy kolorowych flagach państw członków Unii Europejskiej zakończyła naszą wizytę. Dziękujemy także Panu Krzysztofowi Uchańskiemu za zorganizowanie naszej wizyty.

Bruksela czyta na głos - projekt “Brussels reads aloud”

czytanie-2W brukselskich bibliotekach trwa projekt czytania na głos w różnych językach świata.

Dyrekcja biblioteki w dzielnicy Jette zaproponowała naszej nauczycielce Elżbiecie Krzyśce-Sels organizację w dniu 23 listopada 2016 roku, dwujęzycznego spotkania czytelniczego oraz warsztatów literackich.

W spotkaniu tym wzięli udział uczniowie klas 5a i 6d z SPK im. J. Lelewela przy Ambasadzie RP w Brukseli i rodzice, którzy wspaniale zadbali o polską atmosferę oraz belgijska młodzież.

czytanie-3Wysłuchaliśmy tekstu książki Joanny Chmielewskiej pt. "Pamiętnik Blumki".

Tekst w języku polskim został pięknie odczytany przez naszą byłą uczennicę – Stasię.

Młodzież belgijska miała okazję usłyszeć jak brzmi nasz język ojczysty, nauczyć się poprzez zabawę podstawowych zwrotów polskich i zapoznać z cząstką naszej kultury.

Aby uświetnić spotkanie, nauczycielka zaprosiła korespondentkę Radia RMF FM Katarzynę Szymańską-Borginion, która podczas warsztatów opowiadała o pracy dziennikarza oraz odpowiadała na pytania uczniów. Zainteresowanie tematem było ogromne. Pani Kasia przygotowała również krótką audycję radiową na temat naszego spotkania:

Jesteśmy bardzo wdzięczni, że przyjęła nasze zaproszenie.

czytanie-4Wychowawczyni klas zorganizowała dwujęzyczne warsztaty literackie, dzięki którym uczniowie i goście mieli możliwość zagłębienia się w świat wartości doktora Korczaka oraz troski i radości jego podopiecznych.

Mamy nadzieję, że spotkanie to długo pozostanie w naszej pamięci i zaowocuje dalszą współpracą ze środowiskiem belgijskim

• LisKoziel 023.png
  • LisKoziel 032.png